Objazdy naukowe

Informacje dotyczące organizacji objazdów można znaleźć na naszym profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/SKHUKW)


12-16 X 2017 r. objazd naukowy do Pragi. Podczas gdy jesień obrodziła paletą ciepłych barw, członkowie naszego koła mieli przyjemność zwiedzać stolicę Czech. Z racji ograniczeń czasowych zapoznali się jedynie z najważniejszymi miejscami miasta, jednak dzięki temu było to doświadczenie bardzo intensywne i pełne. Rolę organizatora i przewodnika pełnił p. Paweł Urbanowski, magister historii i absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Chociaż Czechy są krajem laickim, to obfitują w zabytkowe świątynie, przekształcone w lwiej części w muzea. Wśród świątyń odwiedzonych przez uczestników objazdu znalazł się kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej. Przy eksploracji serca Pragi nie pominięto oczywiście mającej średniowieczne korzenie Bramy Prochowej, Kaplicy Betlejemskiej, w której swe kazania głosił Jan Hus, Mostu Karola, czy też praskiego zegara astronomicznego. Jednym z najważniejszych elementów wyjazdu był pobyt na Hradczanach, gdzie członkowie koła mogli zapoznać się m. in. z wnętrzem Zamku Praskiego. Ogromne wrażenie wywarła Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha ze swoimi wspaniałymi, wielkimi witrażami, na których grało światło tworząc wyjątkowy nastrój. Zwiedzanie było tym przyjemniejsze, że opatrzone fachowym komentarzem p. Pawła. Naturalnie uczestnicy objazdu karmili nie tylko swe oczy i umysły. Dbali również odpowiednio o swe brzuchy i podniebienia, bowiem mieli okazję posilić się pysznymi knedlikami oraz wyśmienitym piwem. Można żywić przekonanie, że Praga zapisała się w sercu każdego wrażliwego na piękno człowieka, który miał zaszczyt ją odwiedzić.

 

12-16 V 2016 r. objazd naukowy do Lwowa. Z racji na kameralne grono zdecydowano się na dojazd publicznymi środkami transportu, co zwłaszcza na Ukrainie było ciekawym doświadczeniem. Zwiedzanie miasta rozpoczęto od wieczornego spaceru po starym mieście oraz wejściem na Górę Zamkową i Kopiec Unii Lubelskiej. Kolejny dzień zaczął się wizytą na cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Obrońców Lwowa. Następnie w deszczowej aurze oglądano zabytki sakralne - kościół św. Antoniego, dawny kościół Klarysek oraz dawny kościół karmelitów bosych - dziś cerkiew grekokatolicką. Sporą atrakcją była wizyta na targu staroci, gdzie większość znalazła i za symboliczne pieniądze zakupiła unikatowe przedmioty. Na trasie zwiedzania znalazły się także wieża ratuszowa, kościół pojezuicki, Cerkiew Wołoska, dawny kościół dominikanów. Dzień zakończył się obiadem w restauracji huculskiej. Kolejne dni to zwiedzanie uniwersytetu (dawnego UJK), soboru św. Jura, Ossolineum, oraz sztandarowego zabytku miasta - Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej - czyli po prostu lwowskiej opery. Tam, po podziwianiu wspaniałych wnętrz westybulu i sali lustrzanej udano się na spektakl baletowy "Daremna ostrożność". Do atrakcji tego dnia włączyć można wizytę w katedrze ormiańskiej, katedrze łacińskiej, kaplicy Boimów, pałacu Potockich oraz kościele pobernardyńskim (dziś cerkwi) św. Andrzeja. Ostatni dzień to przejazd do Przemyśla i zwiedzanie najważniejszych zabytków tego miasta. Opiekunem merytorycznym wyjazdu był Paweł Urbanowski, student studiów III stopnia.

 

22 IV 2015 r. - jednodniowy wyjazd do Grudziądza. uczestnicy zwiedzili stare miasto oraz Muzeum Okręgowe.

 

 21 III 2015 r. - jednodniowy wyjazd do Chojnic.

 

14 III 2015 r. jednodniowy wyjazd do Koronowa. Uczestnicy zwiedzili Bazylikę WNMP wraz z zabudową klasztorną i pałacem opata, kościół św. Andrzeja; dawną synagogę, jedyny zachowany w woj. kujawsko-pomorskim kirkut, a także nieczynny młyn wodny oraz wiele innych.

 

13 XII 2014 r. jednodniowa wycieczka do Gniezna. Studenci zobaczyli m.in.: archikatedrę oraz jej otoczenie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, kościół pofranciszkański, Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 

 8 IX 2014 r. rajd pieszy szlakiem dziedzictwa protestanckiego Czarże-Kokocko. Na trasie znalazły się: kościół i cmentarz w Czarżu, 2 cmentarze w Borkach, cmentarz w miejscowości Błoto, kościół w Kokocku.

 

12-14 V 2003 r. objazd pt. "Architektura sakralna i obronna Pomorza Gdańskiego". Opiekunowie merytoryczni objazdu: dr D. Karczewski, dr D. Dąbrowski.

 

13-17 V 2002 r. objazd, którego tematem przewodnim były : "Rezydencje magnackie w Małopolsce" Na trasie objazdu znalazły się: Sulejów, Tarnów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Sieniawa, Przeworsk, Krasiczyn, Przemyśl, Jarosław, Zamość, Kozłówka, Lublin, Kazimierz Dolny, Puławy. W objeździe wzięło udział 45 osób. Opiekunowie merytoryczni objazdu: dr D. Karczewski, dr M. Zieliński.

 

23-27 IV 2001 r. na trasie objazdu znalazło się 25 miejscowości: Łęczyca, Tum, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Inowłódz, Szydłowiec, Wąchock, Kielce, Łagów, Szydłów, Stopnica, Jędrzejów, Busko Zdrój, Wiślica, Pińczów, Chęciny, Ujazd, Klimontów, Baranów, Koprzywnica, Sandomierz, Opatów, Święty Krzyż, Krzemionki Opatowskie, Iłża, Guzów. W objeździe wzięło udział 32 studentów. Opiekunowie objazdu: dr D. Karczewski, dr M. Zieliński, dr S. Zonenberg.

 

22-26 V 2000 r. objazd szlakiem cysterskim i rezydencji książęcych na Dolnym Śląsku. Trasa prowadziła przez Strzelno, Antonin, Oleśnicę, Trzebnicę, Lubiąż, Prochowice, Legnicę, Legnickie Pole, Grodziec, Złotoryję, Jawor, Świny, Bolków, Krzeszów, Sobótkę, Wierzbną, Świdnicę, Zagórze Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Paczków, Henryków, Brzeg. W objeździe wzięło udział 19 studentów. Opiekunowie merytoryczni objazdu: dr D. Karczewski, dr M. Zieliński.

 

27-28 IV 1999 r. objazd naukowy w ramach VIII Dni Historyka. W jego trakcie zwiedzaliśmy katedrę we Włocławku, Muzeum Historii Włocławka, zamek w Oporowie, katedrę w Łowiczu, miejsce urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz zabytkowy park w Arkadii. Niewątpliwie wszystkim uczestnikom utkwił w pamięci nasz nocleg w Domu Pielgrzyma w Niepokalanowie. Opiekun merytoryczny objazdu: dr M. Zieliński.

 

30 XI-4 XII 1998 r. objazd do Płocka, Czerwińska, Jabłonny, Warszawy. Już w Czerwińsku okazało się, że ściska siarczysty mróz. Taką też aurę mieliśmy przez wszystkie dni objazdu, ale program został zrealizowany w całości. Wieczorami był Teatr Polski i Teatr Wielki, oraz wspólne kolacje i długie nocne Polaków rozmowy. W objeździe wzięło udział 38 osób. Opiekunowie merytoryczni objazdu; dr M. Zielińskii dr D. Karczewski.

 

 28-29 V 1998 r. - objazd naukowy do Gniezna

 

16-17 V 1997 r. w ramach VI Dni Historyka zorganizowany został objazd naukowy. W programie znalazło się Koronowo, Gniew, Malbork, Kwidzyn, Świecie, Chełmno. Szczególną atrakcją, która zamykała pierwszy dzień objazdu było ognisko nad Jeziorem Starogrodzkim pod Chełmnem. W objeździe wzięły udział 34 osoby. Opiekun merytoryczny: dr M. Zieliński.

 

11-14 X 1995 r. objazd naukowy do Czerwińska, Modlina Twierdzy, Jabłonny i Warszawy. Wykłady połączone z prezentacją zbiorów odbyły się w Bibliotece Narodowej, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Objazd ten utrwalił się nie tylko poznawaniem zabytków, ale także spektaklami teatralnymi i koncertami. Uczestnicy objazdu byli w Teatrze Wielkim, Teatrze Kameralnym, Teatrze Polskim oraz w Towarzystwie Im. Fryderyka Chopina na koncercie uczestników Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Po zwiedzaniu Twierdzy w Modlinie mieliśmy okazję zjeść obiad w Kasynie Wojskowym. W objeździe wzięły udział 32 osoby. Opiekuni objazdu: mgr M. Zieliński i K. Pakulski.

 

12 V 1995 r. - objazd naukowy do Ostromecka i Golubia Dobrzynia w ramach IV Dni Historyka.

 

25-29 X 1993 r. blisko 40 osób wzięło udział w objeździe, którego trasa prowadziła przez Kalisz, Wrocław, Kłodzko, Kudowę, Kutną Horę, Siedlec do Pragi. Opiekunowie objazdu: mgr M. Zieliński, mgr R. Mordarski.

 

11 V 1993 r. wyjazd do Włocławka, Nieszawy i Raciążka w ramach II Dni Historyka.

 

30 XI-3 XII 1992 r. objazd pt. "Architektura gotycka w państwie krzyżackim”. Trasa prowadziła przez: Toruń, Golub, Radzyn, Kwidzyn, Malbork, Frombork, Ornetę, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Reszel, Świętą Lipkę. W objeździe wzięło udział 37 studentów. Po zakończeniu objazdu jego uczestnicy stwierdzili, że był to bardzo intensywnie spędzony czas, gdyż na 92 godziny trwania objazdu na sen przeznaczyli zaledwie 11. Szczególnie w pamięci uczestników utkwił „cudowny” koncert organowy w Świętej Lipce. Opiekunowie merytoryczni objazdu : mgr M. Zieliński, mgr D. Karczewski.

 

14 V 1992 r. miał miejsce objazd w ramach I Dni Historyka na trasie którego znalazło się Ostromecko, Nawra, Chełmża, Papowo Biskupie, Chełmno i Świecie. Opiekun merytoryczny objazdu: mgr M. Zieliński.

 

10-13 XI 1991 r. zorganizowano wyjazd do Warszawy. Jego celem były nie tylko walory poznawcze, ale także integracja studentów i zachęcanie do pracy w SKH. W Kronice Koła zanotowano wówczas: "Szczególną atrakcją był udział w uroczystościach przy Grobie nieznanego Żołnierza w dniu 11 listopada" - obchodzone wówczas po raz trzeci po jego przywróceniu jako Narodowe Święto Niepodległości w 1989 r. Opiekunem merytorycznym objazdu był mgr M. Zieliński.