Dni Historyka

I Dni Historyka 12-14 maja 1992

Rozpoczął je wykład inauguracyjny doktora Ryszarda Kabacińskiego pt. "Warsztat pracy historyka", a nastepnie wojewódzkiego konserwatora zabytków w siedzibie Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Jezuickiej 2, w Auli Łochowskiego. Ciekawostką może być, że w rozegranym w trakcie Dni meczu piłki nożnej pomiędzy studentami a pracownikami naukowymi, bramki „kadry” bronił prof. Włodzimierz Jastrzębski. Dni Historyka uwieńczył Bal Historyka w sali Domu Studenta przy ul. Łużyckiej. Dopełnieniem był objazd naukowy na trasie którego znalazło się Ostromecko, Nawra, Chełmża, Papowo Biskupie, Chełmno i Świecie.

 

II Dni Historyka 10-12 maja 1993

Oficjalne rozpoczęcie tych Dni poprzedziła specjalna projekcja dla studentów filmu „Kolumb odkrywca” w kinie Adria. Wykład inauguracyjny wygłosił w Pałacu Młodzieży dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Janusz Kutta. W programie było także zwiedzanie Filharmonii Pomorskiej. W drugim dniu miał miejsce wyjazd do Włocławka, Nieszawy i Raciążka. Trzeci dzień upływał pod znakiem zawodów sportowych. Ponownie Dni zakończył Bal Historyka.

 

III Dni Historyka 17-19 maja 1994

Tym razem, program Dni uległ pewnej zmianie. Pierwszy dzień poświęcony był rywalizacji sportowej. W tym roku trud historyków został sprzęgnięty z działaniami polonistów, którzy idąc w nasze ślady zorganizowali I Dni Polonisty. Uroczystego otwarcia dokonał dnia następnego Dyrektor Instytutu Historii prof. Maksymilian Grzegorz w auli naszej ówczesnej siedziby przy placu J. Weyssenhoffa. Wykład inauguracyjny pt. "Przydomek Kazimierza Wielkiego" wygłosił prof. Kazimierz Jasiński z UMK w Toruniu. W uroczystości inauguracyjnej wziął udział także prof. Jerzy Danielewicz. Profesor Włodzimierz jastrzębski wziął udział w spotkaniu ze studentami zatytułowanym "Moja kariera zawodowa". W kinie „Adria” odbyła się specjalnie dla studentów Historii projekcja filmu "Imię Róży". Studenci mieli także okazję uczestniczenia w dwóch spektaklach teatralnych poświęconych Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi.

 

IV Dni Historyka 9-12 maja 1995

Gościem specjalnym tych Dni był prof. Stanisław Salmonowicz z UMK, odbył się mecz piłki nożnej (Kadra kontra Studenci), mini turniej koszykówki (Studenci I, II i III roku historii), mecz piłki siatkowej (Kadra kontra Studenci), pokaz filmu "Rapa Nui" w Pałacu Młodzieży, Bal Historyka w Klubie Beanus, a także objazd naukowy do Ostromecka i Golubia Dobrzynia.

 

V Dni Historyka 22-23 maja 1996

Wykład inauguracyjny wygłosił dr Jarosław Poraziński, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu. Mieliśmy możliwość zapoznania się ze zbiorami rzemiosła bydgoskiego prezentowanymi w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej. Wraz z Jackiem Maciejewskim i Dariuszem Karczewskim odbył się "Spacer epigraficzny" po Bydgoszczy. Sporym uznaniem cieszyła się projekcja filmu "Otello" w kinie "Polonia". Dni zakończył Bal Historyka w klubie „Beanus”. Jak zwykle, obowiązywały stroje wieczorowe.

 

VI Dni Historyka 14-17 maja 1997

W Bibliotece Wojewódzkiej zaprezentowano nam wybrane, bardzo cenne rękopisy i starodruki, m.in. inkunabuły Bernardynów bydgoskich, dokument pergaminowy wystawiony przez Jana Olbrachta, rękopis "Roty" Marii Knopnickiej. Wykład inauguracyjny pt.: "Formacje pancerne i kozackie w służbie Rzeczypospolitej" wygłosił prof. Zdzisław Żygulski z Krakowa. Powodzeniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy turniej szachowy. W drugim dniu studenci mieli szansę uczestniczenia w konferencji naukowej pt. "Rok 1807 na Krajnie i Pomorzu" zorganizowanej przez Muzeum Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz Instytut Historii. Przeprowadzono turniej szachowy. Bal Historyka uświetniła inscenizacja uczty według Jędrzeja Kitowicza. Dwa ostatnie dni spędzono na objeździe naukowym.

 

VII Dni Historyka 20-22 maja 1998

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Eugeniusz Duraczyński. W programie znalazła się sesja studencka dotycząca zjawiska głodu w XX wieku, projekcja filmu o tematyce historycznej "Ryszard III", drugi już turniej szachowy z udziałem prof. W. Jastrzębskiego i dra Z. Biegańskiego, grill dla członków SKH oraz Bal Historyka. Bal ten, zorganizowany w wojskowym kasynie przy ul. Szubińskiej 2, był ostatnim jaki znalazł się w programie Dni Historyka.

 

VIII Dni Historyka 12-13 maja 1999

W ramach tych Dni miała miejsce projekcja filmu "Picasso – twórca i niszczyciel" w Pałacu Młodzieży, wykład dra A. Zaćmińskiego "Bikiniarz i bigbitowiec", a także turniej szachowy. Dotychczasowe Bale Historyka zastąpiło grillowanie.

 

IX Dni Historyka 17-18 maja 2000

Uroczyste otwarcie miało miejsce w Muzeum dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Uświetniło je spotkanie z synem ambasadora Polski w Japonii w okresie międzywojennym p. Aleksandrowiczem. Z inicjatywy SKH w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa odbyło się także spotkanie z Edmundem Alwinem z Szubina mającym 84 lata, który wspominał lata spędzone na emigracji w Brazylii. Następnie zwiedzano bazylikę św. Wincentego à Paulo, odbyły się pokazy walk i tańców średniowiecznych w wykonaniu Bydgoskiego Bractwa Rycerskiego św. Marcina, turniej szachowy oraz projekcja filmu "Joanna d’Arc".

 

X Dni Historyka 2-5 kwietnia 2001

W ramach tych Dni zostały zorganizowane Akademickie Warsztaty Historyczne z zakresu negocjacji, komunikacji,public relations oraz debata oksfordzka nad problemem: "Czy Europejczycy są jednym wielkim narodem".

 

XI Dni Historyka 15-17 kwietnia 2002

Dni te poświęcone zostały roli mediów w życiu współczesnego społeczeństwa jak i w przeszłości. Wykład inauguracyjny pt. "Wpływ mediów na świadomość" wygłosił prof. Janusz Rulka. Przeprowadzono debatę oksfordzką: "Czy w państwie demokratycznym powinna istnieć cenzura?" Dr Mariusz Guzek wygłosił wykład: "Telewizja a społeczeństwo"; dr Wojciech Jurkiewicz: "Media a konflikty w III Rzeczypospolitej"; dr Zbigniew Korsak: "Wpływ filmu na społeczeństwo". Po raz kolejny zorganizowano turniej szachowy i mecz piłki nożnej. Wystąpił także zespół muzyczny Grupa Twórcza „Erymo”.

 

XII Dni Historyka 21-22 maja 2003

Zaplanowano i przeprowadzono cykl wykładów pracowników służb archiwalnych, archeologicznych i ochrony zabytków na temat roli tych służb w odkrywaniu przeszłości Bydgoszczy. Odbyły się wówczas spotkania z Zdzisławem Chojką z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Markiem Romaniukiem z Archiwum Państwowego oraz z Samborem Gawińskim – miejskim konserwatorem zabytków.

 

XIII Dni Historyka 21 kwietnia 2004

Wykład, wprowadzenie do filmu "Tryumf woli" wygłosił dr hab. Witold Stankowski.

 

XIV Dni Historyka 18-19 maja 2005

W ramach Dni Historyka prof. Jerzy Maroń z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład "Rewolucje militarne jako problemy badawcze". Zaprezentowana została wystawa "Dokumenty i eksponaty z czasów I i II wojny światowej". Odbyły się także pokazy walk średniowiecznego rycerstwa, turniej piłki nożnej, projekcje filmów z okresu stalinowskiego i wreszcie spotkanie studentów z pracownikami na „Barce”.

 

XV Dni Historyka 2006

 

XVI Dni Historyka 10-11 maja 2007

Jak zwykle Dni Historyka stały sie okazją do wysłuchania interesujących wykładów, w tym młodych historyków. Prof. Andrzej Klonder mówił o ulubionym trunku Polaków, dr Dagmara Fleming-Cejrowska o modzie kobiecej, mgr Krzysztof Kozłowski o Sarmacji, mgr Krzysztof Łukawski o integracji Mazowsza z Koroną, dr Aleksander Lasik o SS w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych. O wydarzeniach w Bydgoszczy 19 marca 1981 r. opowiadał Jan Rulewski. Program Dni uzupełniała wystawa broni z II wojny światowej, turniej szachowy, pokaz fechtunku oraz grillowanie.

 

XVII Dni Historyka 7-8 maja 2008

Jednym z najważniejszych gości był prof. Zbigniew Karpus z UMK, który poruszył problem jeńców wojny polsko-bolszewickiej we współczesnych relacjach polsko-rosyjskich. Mgr Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego przybliżył przeszłość i teraźniejszość Kanału Bydgoskiego, zaś mgr Magdalena Idziak mówiła o rzeczywistości historycznej w filmie „Gladiator”. Mgr Roman Spandowski wygłosił wykład pt.: "Słownictwo dosadne, próba wszechstronnej analizy filologicznej". Studenci historii mieli możliwość obejrzenia wystawy mundurów w Muzeum POW, uczestniczenia w pokazie walk rycerskich, quizie wiedzy z historii sportu, turnieju szachowym i grillowaniu.

 

XVIII Dni Historyka 26-27 maja 2009

W programie tych Dni znalazła się prezentacja "Wizerunek Orła w heraldyce władców polskich i państwa polskiego" z kolekcji p. Radeckiego, wykład dra Łukasza Mamert-Nadolskiego z Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego na temat bitwy pod Monte Cassino, wykład prof. Wojciecha Iwańczaka z Kielc na temat: "Miłość w średniowiecznej poezji", prof. Andrzeja Zaćmińskiego "Śmiech pod nadzorem – dowcipy i kawały w PRL-u", oraz referat profesorów Zdzisława Biegańskiego i Włodzimierza Jastrzębskiego a także mgra Konrada Papuzińskiego pt. "Sport a polityka". Oczywiście, jak przystało na Dni Historyka nie mogło zabraknąć turnieju szachowego, projekcji filmu historycznego oraz grilla.

 

XIX Dni Historyka 19 maja 2010

Program tego dnia oscylował między I wojną światową a schyłkowym okresem PRL-u. Można było wysłuchać zarówno referatu dra Andrzeja Purata "Represje sowieckie wobec obywateli polskich po 17 września 1939 roku", wspomnień własnych Eryka Bazylczuka, uczestnika wydarzeń na Węgrzech w 1956 r. czy Tomasza Kozłowskiego, który prezentował najnowszą swoją publikację pt. "Bunt w bydgoskim areszcie śledczym. Przejaw choroby więziennictwa w schyłkowym okresie PRL". Miała też miejsce prezentacja filmów poświęconych Józefowi Piłsudskiemu oraz starej Bydgoszczy.

 

XX Dni Historyka 24 marca 2015

Po długiej przerwie SKH postanowiło odnowić tradycję Dni Historyka i przy współpracy z Muzeum Wojsk Lądowych zorganizowało wykłady na temat wyzwolenia Bydgoszczy w 1945 r., podczas których słuchacze mogli uczestniczyć w pokazie broni i umundurowania z tamtych czasów. Gościem specjalnym był dr Łukasz Nadolski - pracownik MWL i współautor książki "Bitwa o Bydgoszcz 1945. Walki, wspomnienia, relacje".

 

XXI Dni Historyka 13 kwietnia 2016

Tym razem SKH nawiązało kontakt z grupami rekonstrukcji historycznej. Gośćmi specjalnymi byli Koronowska Komandoria Templariuszy oraz Fundacja "Zamek Bydgoski". Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr-a Radosława Koteckiego "Kościół wobec wojny w wiekach średnich". Następnie rycerze zaprezentowali swoje stroje, uzbrojenie oraz sprzęt obozowy z XIII-XV w. Odbył się także pokaz walk. Dodatkową atrakcją była możliwość rozstawienia namiotu oraz pojedynkowanie się z rycerzami. Na koniec odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach oraz I edycji konkursu fotograficznego "Dziedzictwo kulturowe regionu kujawsko-pomorskiego", którą uświetnił wykład prof. dr hab Jerzego Rajmana z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie o świętych w życiu króla Kazimierza Wielkiego.